پیگیری ساخت نسخه آزمایشی اولین ابررایانه در مقیاس اگزا توسط کشور چین

سال گذشته، کشور چین از سریع ترین ابررایانه جهان به نام «Sunway TaihuLight» رونمایی کرد که تصویر آن در بالا به چشم می خورد. اما به نظر می رسد که چینی ها می خواهند گوی رقابت را به شکلی همه جانبه از دیگر کشورها بربایند و به همین جهت، دولت این کشور قصد دارد اولین کامپیوتر آزمایشی در مقیاس اگزا را تولید نماید؛ دستگاهی که قادر به میلیاردها میلیارد محاسبه بر ثانیه خواهد بود.

به گفته «ژانگ تینگ»، یکی از مهندسین مرکز ابررایانه ملی چین این رایانه پروتوتایپ، تا پیش از پایان سال جاری میلادی آماده به کار خواهد بود اما تولید محصول نهایی، حداقل چند سال به طول می انجامد. وی افزوده که تولید ابررایانه ای با سیستم محاسبه ای در مقیاس اگزا و نیز اپلیکیشن های آن، تنها در سال ۲۰۲۰ میلادی قابل دستیابی خواهد بود.

ژانگ تینگ در بخشی دیگر از سخنان خود اشاره کرده این دستگاه، تا ۲۰۰ برابر از نخستین کامپیوتر پتافلاپ چین، یعنی Tianhe-1 سریع تر خواهد بود که در سال ۲۰۱۰ میلادی، به عنوان سریع ترین رایانه جهان شناخته شد.

هنوز مشخص نیست این ابررایانه پروتوتایپ، از لحاظ توان محاسباتی تا چه حد با محصول نهایی برابری می کند، اما در گزارش ها آمده چین نخستین کشوری خواهد بود که به چنین دستاوردی می رسد. با این همه، کشورهای دیگری مانند ایالات متحده و ژاپن هم برای تولید ابررایانه هایی در مقیاس اگزا برنامه ریزی کرده اند و به گفته سازمان انرژی آمریکا، نخستین سیستم این کشور در مقیاس اگزا، تا سال ۲۰۲۳ آماده به کار خواهد بود.

گفتنی است که تا پایان ماه ژوئن سال گذشته میلادی، چین به ابررایانه های بیشتری نسبت به ایالات متحده در میان ۵۰۰ ابررایانه برتر دسترسی داشت؛ یعنی ۱۶۷ عدد که با اختلاف کمی نسبت به ۱۶۵ کامپیوتر ایالات متحده برتری دارد. با این همه، در میان ۱۰ ابررایانه برتر، ۵ عدد به ایالات متحده تعلق داشته و تنها دو عدد از آن ها توسط چینی ها ساخته شده است.

این سیستم ها وظایف مختلفی را برعهده دارند که می تواند از علوم زیستی تا امنیت ملی متغیر باشد. در سال ۲۰۱۵، دولت ایالات متحده صادرات چیپ های اینتل به کشور چین، برای ساخت ابررایانه را ممنوع کرد و نگران بود که از این قطعات برای تحقیقات هسته ای استفاده شود. اما چین در عوض، با استفاده از پردازنده های ساخت خود، سیستم سریع تر به نام Sunway TaihuLight ساخت.

 

جدیدترین اخبار تکنولوژی و فناوری را با گلپونه دنبال کنید!

منبع   [maxbutton id=”3″ ]