سنسور مولکولی موبایل که توت‌فرنگی شیرین‌تر را تشخیص می‌دهد

سنسور مولکولی موبایل که توت‌فرنگی شیرین‌تر را تشخیص می‌دهد

SCiC یک طیف‌سنج مادون قرمز با برد نزدیک و ابعادی میناتوری است که می‌تواند امضاء مولکولی اشیاء را تشخیص دهد. این پروژه در کیک‌استارتر دو سال پیش کار خود را شروع کرد و حالا گروه سازنده‌ی آن موفق شده‌اند تا این پروژه را در قالب حسگری کوچک تولید کنند تا بتوان آن را در موبایل‌ها بکار گرفت.

این حسگر با تابندن مادون قرمز  به هر جسم می‌تواند امضاء مولکولی مختصص هر جسم را بدست آورد. البته نمی‌توانید این سنسور را به سمت اجسام اطراف خود گرفته و توقع داشته باشید که به شما بگوید با چه جسمی روبرو هستید، اما در عوض توسعه دهندگان این سنسور می‌توانند آن را به شکلی توسعه دهند تا در مصارف خاص مورد استفاده قرار گیرد. به عنوان مثال این سنسور می‌تواند میزان شکر موجود در هر میوه را اندازه گیری کند. مثلا می‌توانید چند توت فرنگی به آن نشان دهید تا به شما بگوید کدامیک شیرین‌تر است. 

سنسور مولکولی چربی بدن

این حسگر می‌تواند میزان چربی بدن شما را نیز تخمین بزند. البته در این حالت چندان دقیق عمل نمی‌کند و تلرانس بیش از ۵ درصد دارد. 

اولین تلفنی که از این حسگر بهره خواهد برد ابتدا وارد بازار چین می‌شود و در صورت موفقیت احتمالا در بازارهای دیگر جهان نیز توزیع خواهد شد. هنوز قیمت این محصول اعلام نشده اما به نمایشگر ۶ اینچی و پردازنده‌ی ۸ هسته‌ای مجهز شده است. 

 

جدیدترین اخبار تکنولوژی و فناوری را با گلپونه دنبال کنید!