به‌زودی شاهد توقف تولید پلی‌استیشن ۳ در ژاپن خواهیم بود

پس از حدود یک دهه فروش کنسول پلی‌استیشن ۳، سونی اعلام کرده است که به‌زودی تولید این کنسول محبوب در ژاپن، زادگاهش به پایان می‌رسد.

پلی‌استیشن ۳ را می‌توان آغازگر تحولی جدید در صنعت بازی‌های ویدئویی دانست. این کنسول با فروش خیره‌کننده خودش و همچنین عرضه‌ موفقی که داشت، توانست با استفاده از هوش و ذکاوت سونی، شاهکارهای زیادی را خلق کند.

حال پس از حدود یک دهه عرضه‌ این کنسول و خلق بهترین خاطرات، وب‌سایت رسمی پلی‌استیشن در ژاپن اعلام کرده است که به‌زودی قرار است تولید این کنسول به پایان برسد. البته به این معنی نخواهد بود که تولید کنسول در سراسر جهان متوقف می‌شود. به‌عنوان‌مثال، درحالی‌که PS3 در نوامبر ۲۰۰۶ به ژاپن و شمال آمریکا آمد، تولید آن در برزیل تا سال ۲۰۱۰۰ طول کشید، بنابراین انتظار می‌رود تولید این کنسول تا مدتی ادامه پیدا کند، اما به‌هرحال دیر یا زود این اتفاق برای سایر مناطق دیگر نیز رخ خواهد داد.

در این دوره‌ی ده ساله، طبق آماری که در دسترس است، پلی استیشن ۳ حدود ۸۴ میلیون نسخه فروش داشته است که هم سطح با رقیب اصلی این کنسول یعنی ایکس باکس ۳۶۰ بوده است. هر دو شرکت سونی و مایکروسافت آمار دقیق فروش کنسول‌های خود را اعلام نکرده‌اند و میزان دقیق هنوز نامعلوم است، اما به احتمال زیاد پلی استیشن ۳ بعد از پلی استیشن ۱، پلی استیشن ۲ و Wii در مقام چهارم یا پنجم پرفروش‌ترین کنسول‌های تاریخ بازی‌های ویدئویی قرار می‌گیرد.

پلی استیشن ۳ را ما با عناوینی چون Uncharted 2: Among Thieves، Journey، LittleBigPlanet و شاهکار The Last of Us می‌شناسیم. این کنسول در نوامبر سال ۲۰۰۶ به صورت رسمی عرضه شد و سونی در سال ۲۰۰۹ نسخه Slim و در سال ۲۰۱۲ نیز نسخه Super Slim پلی استیشن ۳۳ را منتشر کرد. پلی استیشن ۴، یا به عبارتی چهارمین نسل از کنسول‌های سونی نیز در سال ۲۰۱۳۳ عرضه شد.