کاهش حجم تصاویر JPEG تا ۳۵ درصد با الگوریتم جدید گوگل

گوگل بیشتر از کاربران نگران تلف کردن وقت کاربران در حین بارگذاری صفحه‌های اینترنتی است، در نتیجه به هر دری می‌زند تا کاربران با سرعت بیشتری در اینترنت گشت و گذار داشته باشند. به همین دلیل باخبر شدیم الگوریتم جدید گوگل حجم تصاویر JPEG را تا ۳۵ درصد کاهش می‌دهد.

هر پدیده‌ای پس از مدتی حضور در میان مردم تبدیل به اسبابی برای سودآوری افراد و شرکت‌های مختلف می‌شود، اینترنت نیز  از این قائده مستثنی نیست و می‌توان گفت به نوعی گوگل به عنوان بزرگ‌ترین غول آنلاین، ساز و کار وب‌سایت‌های اینترنتی را مشخص می‌کند تا از این طریق کاربران وادار شوند سریع‌تر در اینترنت گشت و گذار داشته باشند و در نتیجه سود بیشتری راهی جیب‌ گوگل شود.

برای رسیدن به این منظور گوگل هزار و یک ترفند مختلف را اتخاذ می‌کند، از طرف دیگر بارگذاری صفحه‌های اینترنتی از آن مواردی است که در کنار گرفتن حجم ترافیک اینترنت کاربران باعث دیرتر باز شدن صفحه‌های اینترنتی و در نتیجه کاهش سرعت مرور صفحه‌ها توسط کاربران می‌شود. به همین منظور گوگل حدود سه سال پیش موفق شد حدود ۱۰ درصد از حجم تصاویر JPEG را کاهش دهد.

اخیرا نیز باخبر شدیم الگوریتم جدید گوگل تا میزان ۳۵ درصد حجم تصاویر JPEG را کمتر می‌کند. گوگل مدعی شده است‌ این متد جدید شباهت‌های زیادی به الگوریتم Zopfli گوگل دارد. در این الگوریتم فایل‌های gzip و PNG بدون اینکه به فرمت جدیدی تغییر حالت داده و  فشرده می‌شوند.

در الگوریتم فشرده سازی عکس جدید گوگل که آنرا با نامGuetzli خواهیم شناخت، عکس‌ها به لحاظ کمی محدودتر می‌شوند، اما میزان فشرده سازی تصاویر JPEG در حد قابل قبولی قرار می‌گیرد.

با این حساب باید دید الگوریتم جدید گوگل در عمل تا چه اندازه قادر خواهد بود تصاویر را فشرده و تجربه بهتری از بارگذاری تصاویر در اینترنت در اختیار کاربران قرار دهد.